left 2

ورود به سایت

ثبت نام ورود

ورود

نام کاربری
رمز ورود
مرا بخاطر داشته باش

ثبت نام

ورود فیلد های ستاره دار الزامی می باشد
نام
نام کاربری
رمز ورود
ورود مجدد رمز ورود
ایمیل
ورود مجدد ایمیل

جستجو در سایت

AFRICAN VIOLET GROWER                                                                                                                                                                                                                      

تغذیه بنفشه آفریقایی

 

 بسیاری ازمردم بر این باورند که گیاهان بدون هر نوع تغذیه کمکی، رشد خوبی خواهند داشت و وقتی گیاهشان پژمرده شد و نهایتا از بین رفت، تعجب می کنند. باید گفت که تمام گیاهان نیاز به تغذیه مناسب و کافی دارند از جمله گیاهان آپارتمانی و بنفشه آفریقایی.
پس بجاست که قدری درمورد عناصرمورد نیاز گیاهان صحبت شود.عناصر اصلی که باید در اختیار بنفشه آفریقایی قرار گیرد ازت، فسفر و پتاسیم می باشند که در زیر مختصرا درمورد هر یک توضیح داده می شود:

ازت
 این عنصر اثر ویژه ای بررشد برگ دارد زیرا درساخته شدن کلروفیل و تولید قند برای تغذیه خود گیاه نقش اساسی دارد. کاهش ازت منجر به زردی گراییدن رنگ سبز برگ ها و نهایتا  زرد شدن آن ها  و توقف رشد گیاه می شود. از طرفی ازت زیاد هم برای گیاهان مضر است چرا که موجب نازک شدن برگ ها، افزایش تعداد آنها و کاهش گلدهی می شود.

فسفر
اهمیت فسفربه اندازه ازت است زیرا که باعث تبدیل قند های درشت مولکول به قند های کوچکترمی شود که این نوع قند برای تغذیه گیاه مورد استفاده قرارمی گیرد وبه این ترتیب علاوه بر این که گلدهی راافزایش می دهد، ساقه و ریشه را نیز قوی می کند . چنانچه مقدار کمی از این عنصر به گیاه بالغ داده شود پس از چند هفته غنچه ها در سطح گیاه ظاهر خواهند شد.

پتاسیم
اثر اصلی این عنصر بر روی ریشه گیاه است. پتاسیم کمک می کند که ریشه، سایر عناصر را بهتر جذب کند وبه این ترتیب موجب  تقویت گیاه می شود. پتاسیم مقاومت گیاه را در مقابل آفات و دمای خنک تر محیط زیاد می کند.

ریز مغذی ها
عناصر دیگری هم تحت عنوان ریز مغذی ها به مقدار بسیار کم باید در کود وجود داشته باشند. این عناصر شامل آهن، منیزیم، منگنز، بر، مس، روی، کبالت، مولیبدون، کادمیوم، سدیم ، کلسیم و کلرهستند که همگی برای سلامتی گیاهان لازم اند. معمولا همه این عناصر در کودها وجود دارند ولی چنانچه pH خاک نا مناسب شود بسیاری از این عناصر نمی توانند توسط ریشه جذب شوند. در این شرایط یا باید pH خاک را تصحیح کرد یا تعویض خاک انجام داد.

 چه کودی انتخاب کنیم؟
در موقع خرید کود برای بنفشه تان ابتدا فکر کنید که سن و شرایط گیاهتان چگونه است بعد اقدام  به خرید کود  کنید. به این صورت که چون بنفشه های جوان نیاز به رشد برگ دارند تا در کلروفیل موجود در برگ غذای آن ها ساخته شود پس کود حاوی ازت بالا، بیشتر مناسب آن هاست (کود شماره یک بهارجاوید) اما پس از بلوغ که گیاه آماده گلدهی می شود، به فسفر و پتاسیم بیش از ازت نیاز دارد ( کود شماره دو بهارجاوید ). البته می شود به طور کلی و در همه سنین از کود بالانس که مقدار مساوی از سه عنصر اصلی را دارست استفاده کرد.
درست است که تغذیه با کود برای گیاهان لازم و مفید است اما مقدار و دفعات آبیاری با کود، بستگی به عواملی چند از جمله نوع آبیاری هم دارد. چنانچه از بالای گلدان و یا از طریق زیر گلدانی بنفشه آفریقایی خود را آبیاری می کنید یک چهارم قاشق چایخوری کود را در یک لیتر آب حل کرده و در هرنوبت آبیاری به گیاه خود بدهید، اما چنانچه از طریق آبیاری فیتیله ای  گیاه شما آبیاری می شود و یا گلدان بنفشه شما از نوع خود آبیاری شونده است کود کمتری به کار برید به این صورت که از یک هشتم قاشق چایخوری سرتخت کود در یک لیتر آب استفاده کنید.
از هرروشی که جهت تغذیه بنفشه تان استفاده می کنید پس از مدتی رسوبی ازنمک در بر اثر تبخیر آب درسطح خاک تشکیل می شود که چنانچه برای مدتی بماند روی تنه گیاه تاثیر منفی خواهد داشت و سبب لهیدگی و تخریب آن می شود. همچنین لایه نازکی از نمک در اطراف لبه داخلی گلدان شکل می گیرد. برای پیشگیری از این مشکل هر شش هفته یکبار در دستشویی خاک گلدان خود را با مقدار زیادی آب ولرم بدون کود از بالا بشویید به طوریکه آب از طریق سوراخ های زیر گلدان خارج شود. پس از قطع جریان آب برای نیم ساعت اجازه دهید که آب از طریق سوراخ های کف گلدان خارج شود سپس گلدان را به محل خود برگردانید.
هرگز بیش از مقدار تعیین شده روی قوطی به گیاه خود کود ندهید چرا که به طور قطع به برگ های جوان مرکزی صدمه می زند.

تغذیه بنفشه آفریقایی با برگ های ابلق
آنچه در بالا توضیح داده شد مربوط است به بنفشه آفریقایی با برگ های سبز که در مورد ابلق ها قدری فرق می کند از آنجا که برگ های ابلق کلروفیل کمتری نسبت به برگ های سبز یکدست دارند، رشد کند تری داشته و دیر تربه گل می افتند، بنابراین برای حفظ حالت ابلقی، می بایست با کودی تغذیه شوند که ازت کمی دارد ( کود شماره 3 بهار جاوید ). وقتی این گونه بنفشه ها سبزی خود را از دست می دهند سفید یا کرم می شوند برای اینکه رنگ سبز در بخش های از بین رفته مجددا ظاهر شود ، باید با کود حاوی ازت بالا تغذیه شوند و به مدت چهار هفته در محیط گرمتری قرار گیرند. البته استفاده از محلول منیزیم سولفات هم هفته ای یکبار به مدت چهار هفته این امر را تسریع می کند. بنفشه های ابلقی که فرم موزاییکی دارند در تابستان کاملا سبز می شوند، نگران نشوید زیرا وقتی هوا خنک تر شد حالت ابلقی در برگ های جوان بر می گردد.

خرید بنفشه آفریقایی و مشاوره تلفنی
جمعه, 30 مهر 1395
آیا میدانید که واریته های مختلف بنفشه آفریقایی نیازهای متفاوتی دارند؟ حتما قبل از خرید بنفشه های بهارجاوید از مشاوره رایگان در قسمت "تماس با ما" استفاده بفرمایید.
سه مشکل متداول بنفشه آفریقایی
سه شنبه, 18 آبان 1395
مقاله آموزشی " سه مشکل متداول بنفشه آفریقایی " در قسمت مطالب آموزشی سایت منتشر شد .
فروشگاه گلخانه بهارجاوید در تلگرام
سه شنبه, 29 فروردين 1396
برای مجزا نمودن خرید از مطالب آموزشی  کانال فروشگاه گلخانه بهارجاوید به آدرس baharejavidsell@ افتتاح گردید.
مشاوره از طریق تلگرام
یکشنبه, 27 فروردين 1396
با ارسال عکس از نمای دور و نزدیک از بنفشه های خود در تلگرام مشاوره رایگان بگیرید لطفا به شماره 09333667979 عکس های بنفشه خود را در زمان 19-21 ارسال کنید
معرفی نمایندگی های گلخانه بهارجاوید در شهرستان های ایران
چهارشنبه, 24 خرداد 1396
برای کسب اطلاعات بیشتر به قسمت تماس با ما مراجعه فرمایید.
همکاری با گلخانه بهارجاوید
جمعه, 29 ارديبهشت 1396
(مژده به فروشندگان عزیز) گلخانه بهارجاوید نمایندگی فروش میپذیرد. برای کسب اطلاعات در زمینه نحوه همکاری لطفا در وقت اداری با شماره  09122181270 تماس حاصل فرمایید.
کانال تلگرام گلخانه بهارجاوید
سه شنبه, 01 فروردين 1396
اگر می خواهید از اخبار روز ، بنفشه های جدید، مطالب آموزشی و .... مطلع شوید به کانال تلگرام ما که آدرس آنbaharejavidnews@هست بپیوندید.

      

 

left 2

تماس با ما